Zgodnie z zasadami określonymi przez Ministerstwo Środowiska optymalna segregacja to dzielenie następujących rodzajów odpadów na:
Tworzywa sztuczne, wielomateriałowe i metale (worek żółty).
Co można wrzucać: butelki po napojach, opakowania po chemii gospodarczej, kosmetykach (np. szamponach, proszkach, płynach do mycia naczyń itp.), opakowania po produktach spożywczych (np. serkach, jogurtach, margarynie itp),plastikowe zakrętki, plastikowe torebki, worki, reklamówki i inne folie, plastikowe koszyczki po owocach i innych produktach, styropian, puszki po napojach, sokach, puszki z blachy stalowej po żywności (konserwy), złom żelazny i metale kolorowe, metalowe kapsle z butelek, zakrętki słoików i innych pojemników, folia aluminiowa, kartoniki po mleku i napojach wielomateriałowe odpady opakowaniowe.
Nie powinno się wrzucać: strzykawki, wenflony i inne artykuły medyczne, odpady budowlane i rozbiórkowe, nie opróżnione opakowania po lekach i farbach, lakierach i olejach, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, inne odpady komunalne (w tym niebezpieczne).
Papier i tektura (worek niebieski).
Co można wrzucać: opakowania z papieru lub tektury, gazety i czasopisma, katalogi, prospekty, foldery, papier szkolny i biurowy, książki i zeszyty, torebki papierowe, papier pakowy.
Nie powinno się wrzucać: papier powlekany folią i kalkę, kartony po mleku i napojach, pieluchy jednorazowe i podpaski, pampersy i podkładki, worki po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych, tapety, inne odpady komunalne (w tym niebezpieczne).
Szkło białe i kolorowe (worek zielony)
Co można wrzucać: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach.
Nie powinno się wrzucać: szkło stołowe – żaroodporne, ceramika, doniczki, znicze z zawartością wosku, żarówki i świetlówki, szkło kryształowe, reflektory, nie opróżnione opakowania po lekach, olejach, rozpuszczalnikach, termometry i strzykawki, monitory i lampy telewizyjne, szyby okienne i zbrojone, szyby samochodowe, lustra i witraże, fajans i porcelana, inne odpady komunalne (w tym niebezpieczne). Zaleca się wrzucać opakowania opróżnione z produktu, bez zakrętek, starać się nie tłuc szkła.
W związku z tym, że papier jest gromadzony w oddzielnym worku nie jest konieczne mycie opakowań po płynnej lub półpłynnej żywności. Należy jedynie opróżnić zawartość opakowania.
Odpady biodegradowalne (worek brązowy).
Zużyta odzież i tekstylia – nowe zasady segregacji od 1 stycznia 2025 roku
W związku z nowymi regulacjami dotyczącymi segregacji odpadów na terenie Unii Europejskiej, już od 1 stycznia 2025 roku wszedł w życie nowy obowiązek – selektywnej zbiórki tekstyliów i zużytej odzieży.
W skrócie oznacza to, że tekstylia i odzież nie będą już mogły trafiać do pojemnika na odpady zmieszane. Nowe przepisy mają służyć ograniczeniu ilości tekstyliów trafiających na składowiska odpadów, zwiększeniu recyklingu materiałów tekstylnych, a także promowaniu ponownego użycia odzieży.
Tekstylia i zużytą odzież należy dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który znajduje się pod adresem: ulica Popław 8 w Mielniku, który jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinie 8.00-15.00 oraz w pierwszą sobotę miesiąca w godzinach 9.00-12.00.
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych ( PSZOK ) przyjmuje:
Tekstylia i odzież, które nadal są w dobrym stanie (nadające się do użytku), można przekazać potrzebującym, na przykład podczas różnego rodzaju zbiórek charytatywnych.